Wydarzenia z diecezji

Marsz dla Życia "Jestem tu!"

TERMIN
15 września 2019 niedziela
Miejsce wydarzenia
Plac Adama Mickiewicza w Poznaniu
Dokładny adres
14:30
W niedzielę ulicami Poznania przejdzie Marsz dla Życia pod hasłem „Jestem tu”. Organizatorzy pragną uświadomić mieszkańcom miasta, że osób, które potrzebują pomocy nie należy szukać gdzieś daleko, tylko w najbliższym otoczeniu. W tym roku dużą uwagę skupiamy na problemach osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Tegoroczne hasło ma również zachęcić uczestników Marszu, by potrafili powiedzieć drugiemu człowiekowi “jestem tu, żeby Ci pomóc”. Okazywanie wsparcia innym osobom jest odpowiedzią na wezwanie do wypełniania uczynków miłosierdzia, do czego zachęcał papież Franciszek, który skierował specjalne pozdrowienie do uczestników i organizatorów Marszu.
Marsz dla Życia "Jestem tu!"

Marsz dla Życia poprzedzi festyn rodzinny na pl. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na dzieci od godz. 14:30 czekać będzie mnóstwo atrakcji m.in. wyścig dzieci do rodziców, konkurs na rymowankę, malowanie twarzy i chusta klanza. Festyn uświetni również śpiew zespołu Effatha i Scholi “Wola Boża”.

Swój finał będzie miała też 7. edycja akcji Pieluszka dla Maluszka – zbiórki charytatywnej, dzięki której udało się w ubiegłych latach zebrać i przekazać potrzebującym rodzinom ponad 170 tys. pieluch i pieluchomajtek (równowartość ok. 150 tys. zł).

Oficjalna część Marszu rozpocznie się o godz. 15:30. Wtedy też zostanie odczytane pozdrowienie dla uczestników i organizatorów, które przekazał Papież Franciszek oraz przesłanie tegorocznego Marszu. Pochód wyruszy o godz. 15:45 i przejdzie al. Niepodległości, ul. Solną, Małe Garbary i Estkowskiego w kierunku Katedry Poznańskiej. Razem z uczestnikami udział w przemarszu weźmie abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Na zakończenie (godz. 17:00) w katedrze odprawiona zostanie Msza św. w podziękowaniu za dar życia.

Ideę tegorocznego hasła „Jestem tu” wyjaśniają organizatorzy: – „Kontynuujemy ubiegłoroczne przesłanie “Masz mnie”. Chcemy zwracać uwagę osób, często naszych rówieśników, którzy borykają się z przeróżnymi problemami, że jesteśmy gotowi ich wspierać. Ukazywać, że nie brakuje wokół osób, które chcą wyciągnąć pomocną dłoń na różnych zakrętach życiowych. Wystarczy dobrze się rozejrzeć” – tłumaczy Tomasz Kasprzak z komitetu organizacyjnego. – “Chcemy poprzez Marsz pokazać wszystkim Poznaniakom, że każde życie – niezależnie czy w łonie matki czy w podeszłym wieku – jest tak samo ważne. I każde z nich powinniśmy doceniać. W końcu przechodzimy ulicami miasta, aby dać świadectwo naszego przywiązania do wartości rodzinnych, które są dziś tak często nadszarpnięte” – dodaje ks. Michał Zamelek, Asystent Diecezjalny Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. Swoim świadectwem dzieli się również Ewa Heinze z komitetu organizacyjnego: „W tym roku chcemy nauczyć się dostrzegać potrzeby otaczających nas ludzi. Dzięki spotkaniom formacyjnym dla młodzieży, które poprzedziły Marsz dla Życia, wielu z naszych rówieśników dowiedziało się jak wspierać osoby z zaburzeniami psychicznymi! Myślę, że to doświadczenie pozwoli nam wszystkim w porę reagować, gdy nasi najbliżsi znajdą się w ciężkiej sytuacji”.

Więcej informacji o Marszu dla Życia na stronie www.marszdlazycia.pl.

Zobacz także